Informacja

O projekcie

Ramowe wytyczne w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach - to tytuł projektu systemowego, realizowanego przez PFRON w partnerstwie z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy - Państwowym Instytutem Badawczym.

Okres realizacji: 01.03.2013 r. – 28.02.2015 r.

Nr umowy o dofinansowanie: UDA-POKL.01.03.06-00-070/12-00

Nazwa Beneficjenta: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Partner: Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy

Zasięg realizacji projektu: cała Polska

Cel projektu:
Podstawowym celem Ramowych wytycznych... jest podniesienie wiedzy/świadomości środowiska zawodowego osób niepełnosprawnych poprzez opracowanie i upowszechnienie ramowych wytycznych w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach. Wytyczne będą stanowić podstawę do wprowadzenia konkretnych przepisów prawa w tym zakresie. Z prowadzonych przez różne instytucje badań wynika, że niedostosowana infrastruktura oraz nieumiejętność przystosowania stanowisk pracy do potrzeb pracowników z niepełnosprawnością, stanowi w Polsce główną barierę w zatrudnieniu tych osób.


Realizacja Ramowych wytycznych... współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 -  Priorytetu I – Zatrudnienie i integracja społeczna, Działania 1.3 - Ogólnopolskie programy integracji i aktywizacji zawodowej, Poddziałania 1.3.6 - PFRON – projekty systemowe. Umowę o dofinansowanie projektu pomiędzy PFRON a Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich - Instytucją Pośredniczącą II stopnia – zawarto 20 marca 2013 r.

Warto dodać, że zgodnie z raportem Rzecznika Praw Obywatelskich – „Dostępność infrastruktury Publicznej dla Osób z Niepełnosprawnością”, 2011 – Polska jest jednym z czterech krajów Unii Europejskiej, które nie opracowały, zgodnie z zaleceniami Rady Europy, standardów projektowania obiektów, które uwzględniałyby wszystkie potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Ramowe wytyczne... mają przyczynić się do zmiany tego stanu rzeczy.

W ramach projektu m.in.
Zostaną zdiagnozowane potrzeby i opracowane rekomendacje w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach, w tym 15 specjalistycznych ekspertyz w tej dziedzinie, a także same Ramowe Wytyczne oraz „Dobre praktyki” – na podstawie przeglądu literatury i analiz rzeczywistych stanowisk pracy w publikacji zostaną zebrane i opisane przykłady dostosowania stanowisk pracy do potrzeb osób o określonej niepełnosprawności. Dodatkowo powstanie komputerowe narzędzie do wspomagania projektowania, oceny ergonomicznej i dostosowania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, na podstawie danych antropometrycznych oraz stanowisko wykorzystujące techniki rzeczywistości wirtualnej (VR), umożliwiające przeprowadzenie interaktywnego procesu dostosowywania przykładowego stanowiska pracy dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dla podniesienia wiedzy lekarzy medycyny pracy, służb kontrolnych, architektów, pracodawców, przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych zainteresowanych, zorganizowane zostanie 16 Punktów Informacyjno-Doradczych (w oparciu o istniejącą strukturę Oddziałów wojewódzkich PFRON); będziemy również organizować spotkania informacyjne dla tych grup odbiorców. Ponadto zorganizujemy 10 seminariów, pokazujących praktyczne aspekty przystosowania przestrzeni pracy dla osób o szczególnych potrzebach, a także prezentujących stanowisko wykorzystujące techniki rzeczywistości wirtualnej, umożliwiające przeprowadzenie interaktywnego procesu dostosowywania stanowiska pracy dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Duży nacisk położony będzie na podniesienie świadomości pracodawców nt. konieczności oraz korzyści płynących z projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach. W ramach projektu przeprowadzona zostanie ogólnopolska kampania informacyjna, poświęcona temu zagadnieniu.

Partnerem PFRON w realizacji projektu, wyłonionym w otwartym naborze partnerów, jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Umowę o partnerstwie zawarto 15 marca 2013 r.

Centralny Instytut Ochrony Pracy to największa w Polsce placówka naukowo-badawcza zajmującą się kompleksowo problematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z psychofizycznymi możliwościami człowieka. Przedmiotem działania CIOP są badania naukowe i prace rozwojowe prowadzące do nowych rozwiązań technicznych i organizacyjnych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa, higieny pracy i ergonomii.


CIOP-PIB powstał w 1950 roku na bazie istniejących od lat 30-tych XX wieku Wzorcowni Urządzeń Ochronnych oraz Poradni Bezpieczeństwa Pracy i Przemysłu.

Do zakresu działania CIOP-PIB należy m.in.:

  • prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, a także wdrażanie ich wyników do praktyki w celu eliminacji lub ograniczenia przyczyn powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe
  • upowszechnianie wyników badań – wydawnictwa, publikacje, konkursy, wystawy, konferencje naukowe, sympozja i seminaria
  • tworzenie programów i pomocy edukacyjnych dla systemu edukacji narodowej oraz prowadzenie szkoleń i kształcenia podyplomowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii
  • opracowywanie i opiniowanie standardów w zakresie ochrony pracy w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii, a także warunków przestrzegania tych standardów
  • prowadzenie certyfikacji w zakresie uzyskanych akredytacji, a także certyfikacji innych wyrobów lub usług związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy oraz wykonywanie badań laboratoryjnych do celów certyfikacji
W ramach Partnerstwa:

PFRON jako Lider projektu odpowiada za:

  • Zarządzanie projektem, występuje w roli przedstawiciela partnerstwa w kontaktach z instytucjami nadrzędnym.
  • Opracowanie i przeprowadzenie ogólnopolskiej kampanii informacyjnej
  • Uruchomienie Punktów Informacyjno-Doradczych przy Oddziałach PFRON, które będą świadczyć wsparcie dla pracodawców i służb bhp, medycznych i innych w zakresie przystosowania stanowisk pracy oraz projektowania obiektów i pomieszczeń.
  • Monitoring projektu.

Centralny Instytut Ochrony Pracy jako Partner odpowiada za:

  • Przeprowadzenie 15 ekspertyz z zakresu projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach
  • Opracowanie charakterystyk 200 zawodów, przeznaczonych dla pracodawców, pośredników pracy (doradców zawodowych), lekarzy medycyny pracy, itp.
  • Opracowanie komputerowego narzędzia do wspomagania projektowania, oceny ergonomicznej i dostosowania stanowisk pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych, na podstawie danych antropometrycznych, wizualizacji komputerowych z zastosowaniem technik rzeczywistości wirtualnej (VR), dotyczących przystosowania stanowisk pracy oraz wykonanie stanowiska wykorzystującego techniki VR, umożliwiającego przeprowadzenie interaktywnego procesu dostosowywania przykładowego stanowiska pracy dla potrzeb osób niepełnosprawnych
  • Opracowanie publikacji zawierającej Ramowe wytyczne
  • Opracowanie „Dobrych praktyk”
  • Przygotowanie i przeprowadzenie seminariów z zakresu projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy.


Autor: Michał Rydzewski